?>
İzzi

Rübai Mücerred Bab

وَ أَمَّا الرُّبَاعِىُّ الْمُجَرَّدُ؛ فَلَهُ بِنَاءٌ وَاحِدٌ. فَهُوَ فَعْلَلَ يُفَعْلِلُ فَعْلَلَةً وَ فِعْلاَلاً؛ كَـدَحْرَجَ يُدَحْرِجُ دَحْرَجَةً وَ دِحْرَاجًا.

وَ أَمَّا الرُّبَاعِىُّ الْمُجَرَّدُ ve rübai mücerrede gelince; فَلَهُ ona (rübai mücerrede) vardır; بِنَاءٌ وَاحِدٌ tek bir bina, yani tek bir bab, tek bir siga vardır, فَهُوَ o bab ise; mazisi فَعْلَلَ ve muzarisi  يُفَعْلِلُ ve birinci masdarı  فَعْلَلَةً ve ikinci masdarı فِعْلاَلاً ‘dir. Bu vezinlere giren mevzunlar; mazisi دَحْرَجَ ve muzarisi يُدَحْرِجُ ve birinci masdarı  دَحْرَجَةً ve ikinci masdarı دِحْرَاجًا ‘dir.

Metnin Toplu Manası: Rübai mücerredlere gelince: Rübai mücerred tek bir babtır. Rübai mücerredin vezinleri; mazisi فَعْلَلَ ve muzarisi  يُفَعْلِلُ ve birinci masdarı  فَعْلَلَةً ve ikinci masdarı فِعْلاَلاً gibidir. Rübai mücerred babın mevzunları; mazisi دَحْرَجَ ve muzarisi يُدَحْرِجُ ve birinci masdarı  دَحْرَجَةً ve ikinci masdarı دِحْرَاجًا gibidir.Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!