Emsile

Fiil-i Muzari Meçhul

Fiil-i Muzari Meçhul
جَمْعِ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
يُنْصَرُونَ يُنْصَرَانِ يُنْصَرُ مُذَكَّرْ غَائِبْ
يُنْصَرْنَ تُنْصَرَانِ تُنْصَرُ مُؤَنَّثْ غَائِبَه
تُنْصَرُونَ تُنْصَرَانِ تُنْصَرُ مُذَكَّرْ مُخَاطَبْ
تُنْصَرْنَ تُنْصَرَانِ تُنْصَرِينَ مُؤَنَّثْ مُخَاطَبَه
نَنْصُرُ نَنْصُرُ أَنْصُرُ نَفْسِ مُتَكَلِّمْ
يُنْصَرُ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Müfred Müzekker Gaib bir fiildir. Manası; O erkek Yardım olunuyor, yardım olunur demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 3. tekil şahıs (o) bir erkeğe yardım edildiğini bize bildirir.

يُنْصَرَانِ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Tesniye Müzekker Gaib bir fiildir. Manası; O iki erkek Yardım olunuyor, yardım olunur demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 3. tesniye şahıs (o ikisi) iki erkeğe yardım edildiğini bize bildirir.

يُنْصَرُونَ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Cemi Müzekker Gaib bir fiildir. Manası; O erkekler Yardım olunuyorlar, yardım olunurlar demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 3. çoğul (cemi) şahıs (onlar) erkeklere yardım edildiğini bize bildirir.

تُنْصَرُ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Müfred Müennes Gaibe, Manası; O kadın Yardım olunuyor, yardım olunur demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 3. tekil şahıs (o) bir kadına yardım edildiğini bize bildirir.

تُنْصَرَانِ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Tesniye Müennes Gaibe, Manası; O iki kadın Yardım olunuyor, yardım olunur demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 3. tesniye şahıs (o ikisi) iki kadına yardım edildiğini bize bildirir.

يُنْصَرْنَ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Cemi Müennes Gaibe, Manası; O kadınlar Yardım olunuyorlar, yardım olunurlar demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 3. çoğul (cemi) şahıs (onlar) kadınlara yardım edildiğini bize bildirir.

تُنْصَرُ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Müfred Müzekker Muhatab, Manası; Sen (erkek) Yardım olunuyorsun, yardım olunursun demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 2. tekil (müfred) şahıs (sen) erkeğe yardım edildiğini bize bildirir.

تُنْصَرَانِ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Tesniye Müzekker Muhatab, Manası; Siz ikiniz (erkek) Yardım olunuyorsunuz, yardım olunursunuz demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 2. tesniye (müsenna, ikil) şahıs (siz ikiniz) iki erkeğe yardım edildiğini bize bildirir.

تُنْصَرُونَ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Cemi Müzekker Muhatab, Manası; Sizler (3 ve daha fazla erkek) Yardım olunuyorsunuz, yardım olunursunuz  demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 2. çoğul (cemi) şahıs (siz erkekler) 3 ve daha fazla erkeğe yardım edildiğini bize bildirir.

تُنْصَرِينَ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Müfred Müennes Muhataba, Manası; Sen (kadın) Yardım olunuyorsun, yardım olunursun demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 2. tekil (müennes) şahıs (sen) kadına yardım edildiğini bize bildirir.

تُنْصَرَانِ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Tesniye Müennes Muhataba, Manası; Siz ikiniz (kadın) Yardım olunuyorsunuz, yardım olunursunuz demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 2. tesniye (müsenna, ikil) şahıs (siz ikiniz) iki kadına yardım edildiğini bize bildirir.

تُنْصَرْنَ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Cemi Müennes Muhataba, Manası; Sizler (3 ve daha fazla kadın) Yardım olunuyorsunuz, yardım olunursunuz demektir. Şimdiki ve geniş zamanda 2. çoğul (cemi) şahıs (siz kadınlar) 3 ve daha fazla kadına yardım edildiğini bize bildirir.

أَنْصُرُ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Nefs-i Mütekellim vahde, Manası; Ben (erkek veya kadın fark etmez) Yardım olunuyorum, yardım olunurum demektir. Şimdiki ve geniş zamanda mütekellim (konuşan) olan 1. tekil şahıs kişiye yardım edildiğini bildirir.

نَنْصُرُ Fiil-i Muzari, Bina-i Meçhul, Nefs-i Mütekellim meâl gayr, Manası; Biz (kadın veya erkeklerden oluşması fark etmez) Yardım olunuyoruz, yardım olunuruz demektir. Geçmiş zamanda mütekellim (konuşan) ve onun haricindekilerin beraberliğiyle olan 1. çoğul şahıs kişilere yardım edildiğini bildirir.About the author

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Add Comment

Click here to post a comment

Bu gün Allah için ne yaptın

Yazılar