?>
Emsile

Nehy-i Hazır Malum

Nehy-i Hazır Malum
جَمْعِ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
لاَ تَنْصُرُوا لاَ تَنْصُرَا لاَ تَنْصُرْ مُذَكَّرْ غَائِبْ
لاَ تَنْصُرْنَ لاَ تَنْصُرَا لاَ تَنْصُرِى مُؤَنَّثْ غَائِبَه
لاَ تَنْصُرْ Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Müfred Müzekker Muhatab. Manası; Sen erkek yardım etme demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir erkeğin yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرَا Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Tesniye Müzekker Muhatab. Manası; Siz iki erkek yardım etmeyin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (siz iki erkek) iki erkeğin yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرُوا Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Cemi Müzekker Muhatab. Manası; Siz erkekler yardım etmeyin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) erkeklerin yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرِى Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Müfred Müennes Muhataba. Manası; Sen kadın yardım etme demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir kadının yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرَا Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Tesniye Müennes Muhataba. Manası; Siz iki kadın yardım etmeyin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (Siz iki kadın) iki kadının yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرْنَ Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Cemi Müennes Muhataba. Manası; Siz kadınlar yardım etmeyin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) kadınların yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

1 Comment

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!