Emsile

Nehy-i Hazır Malum

Nehy-i Hazır Malum
جَمْعِ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
لاَ تَنْصُرُوا لاَ تَنْصُرَا لاَ تَنْصُرْ مُذَكَّرْ غَائِبْ
لاَ تَنْصُرْنَ لاَ تَنْصُرَا لاَ تَنْصُرِى مُؤَنَّثْ غَائِبَه
لاَ تَنْصُرْ Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Müfred Müzekker Muhatab. Manası; Sen erkek yardım etme demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir erkeğin yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرَا Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Tesniye Müzekker Muhatab. Manası; Siz iki erkek yardım etmeyin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (siz iki erkek) iki erkeğin yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرُوا Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Cemi Müzekker Muhatab. Manası; Siz erkekler yardım etmeyin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) erkeklerin yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرِى Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Müfred Müennes Muhataba. Manası; Sen kadın yardım etme demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir kadının yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرَا Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Tesniye Müennes Muhataba. Manası; Siz iki kadın yardım etmeyin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (Siz iki kadın) iki kadının yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرْنَ Nehy-i Hazır, Bina-i Malum, Cemi Müennes Muhataba. Manası; Siz kadınlar yardım etmeyin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) kadınların yardım etmekten nehyedildiğini bize bildirir.About the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

1 Comment

Click here to post a comment

Yazılar