?>
Emsile

Emr-i Hazır Meçhul

Emr-i Hazır Meçhul
جَمْعِ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
لِتُنْصَرُوا لِتُنْصَرَا لِتُنْصَرْ مُذَكَّرْ مُخُاطَبْ
لِتُنْصَرْنَ لِتُنْصَرَا لِتُنْصَرِى مُؤَنَّثْ مُخُاطَبَه
لِنُنْصَرْ لِنُنْصَرْ لِاُنْصَرْ نَفْسِ مُتَكَلِّمْ
لِتُنْصَرْ Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Müfred Müzekker Muhatab. Manası; Sen erkek yardım olun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir erkeğin yardım edilme emri aldığını bize bildirir.

لِتُنْصَرَا Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Tesniye Müzekker Muhatab. Manası; Siz iki erkek yardım olunun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (siz iki erkek) iki erkeğin yardım edilme emri aldığını bize bildirir.

لِتُنْصَرُوا Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Cemi Müzekker Muhatab. Manası; Siz erkekler yardım olunun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) erkeklerin yardım edilme emri aldıklarını bize bildirir.

لِتُنْصَرِى Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Müfred Müennes Muhataba. Manası; Sen kadın yardım olun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir kadının yardım edilme emri aldığını bize bildirir.

لِتُنْصَرَا Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Tesniye Müennes Muhataba. Manası; Siz iki kadın yardım olunun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (Siz iki kadın) iki kadının yardım edilme emri aldığını bize bildirir.

لِتُنْصَرْنَ Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Cemi Müennes Muhataba. Manası; Siz kadınlar yardım olunun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) kadınların yardım edilme emri aldıklarını bize bildirir.

لِاُنْصَرْ Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Nefs-i Mütekellim vahde. Manası; Ben (erkek veya kadın) yardım olunayım demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 1. tekil şahıs (ben) bir erkek veya kadının yardım edilme emri aldığını bize bildirir.

لِنُنْصَرْ Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Nefs-i Mütekellim meâl Gayr. Manası; Biz (erkek veya kadın) yardım olunalım demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 1. çoğul şahıs (biz) erkek veya kadının yardım edilme emri aldığını bize bildirir.Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

1 Comment

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!