Emsile

Emr-i Hazır Meçhul

Emr-i Hazır Meçhul
جَمْعِ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
لِتُنْصَرُوا لِتُنْصَرَا لِتُنْصَرْ مُذَكَّرْ مُخُاطَبْ
لِتُنْصَرْنَ لِتُنْصَرَا لِتُنْصَرِى مُؤَنَّثْ مُخُاطَبَه
لِنُنْصَرْ لِنُنْصَرْ لِاُنْصَرْ نَفْسِ مُتَكَلِّمْ
لِتُنْصَرْ Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Müfred Müzekker Muhatab. Manası; Sen erkek yardım olun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir erkeğin yardım edilme emri aldığını bize bildirir.

لِتُنْصَرَا Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Tesniye Müzekker Muhatab. Manası; Siz iki erkek yardım olunun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (siz iki erkek) iki erkeğin yardım edilme emri aldığını bize bildirir.

لِتُنْصَرُوا Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Cemi Müzekker Muhatab. Manası; Siz erkekler yardım olunun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) erkeklerin yardım edilme emri aldıklarını bize bildirir.

لِتُنْصَرِى Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Müfred Müennes Muhataba. Manası; Sen kadın yardım olun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir kadının yardım edilme emri aldığını bize bildirir.

لِتُنْصَرَا Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Tesniye Müennes Muhataba. Manası; Siz iki kadın yardım olunun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (Siz iki kadın) iki kadının yardım edilme emri aldığını bize bildirir.

لِتُنْصَرْنَ Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Cemi Müennes Muhataba. Manası; Siz kadınlar yardım olunun demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) kadınların yardım edilme emri aldıklarını bize bildirir.

لِاُنْصَرْ Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Nefs-i Mütekellim vahde. Manası; Ben (erkek veya kadın) yardım olunayım demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 1. tekil şahıs (ben) bir erkek veya kadının yardım edilme emri aldığını bize bildirir.

لِنُنْصَرْ Emr-i Hazır, Bina-i Meçhul, Nefs-i Mütekellim meâl Gayr. Manası; Biz (erkek veya kadın) yardım olunalım demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 1. çoğul şahıs (biz) erkek veya kadının yardım edilme emri aldığını bize bildirir.About the author

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Add Comment

Click here to post a comment

Bu gün Allah için ne yaptın

Yazılar