Emsile

Nehy-i Hazır Meçhul

Nehy-i Hazır Meçhul
جَمْعِ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
لاَ تُنْصَرُوا لاَ تُنْصَرَا لاَ تُنْصَرْ مُذَكَّرْ غَائِبْ
لاَ تُنْصَرْنَ لاَ تُنْصَرَا لاَ تُنْصَرِى مُؤَنَّثْ غَائِبَه
لاَ نُنْصَرْ لاَ نُنْصَرْ لاَ اُنْصَرْ نَفْسِ مُتَكَلِّمْ
لاَ تُنْصَرْ Nehy-i Hazır, Bina-i Meçhul, Müfred Müzekker Muhatab. Manası; Sen erkek yardım olunma demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir erkeğin yardım olunmaktan nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تُنْصَرَا Nehy-i Hazır, Bina-i Meçhul, Tesniye Müzekker Muhatab. Manası; Siz iki erkek yardım olunmayın demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (siz iki erkek) iki erkeğin yardım olunmaktan nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تُنْصَرُوا Nehy-i Hazır, Bina-i Meçhul, Cemi Müzekker Muhatab. Manası; Siz erkekler yardım olunmayın demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) erkeklerin yardım olunmaktan nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تُنْصَرِى Nehy-i Hazır, Bina-i Meçhul, Müfred Müennes Muhataba. Manası; Sen kadın yardım olunma demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir kadının yardım etmekten olunmaktan bize bildirir.

لاَ تُنْصَرَا Nehy-i Hazır, Bina-i Meçhul, Tesniye Müennes Muhataba. Manası; Siz iki kadın yardım olunmayın demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (Siz iki kadın) iki kadının yardım olunmaktan nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ تُنْصَرْنَ Nehy-i Hazır, Bina-i Meçhul, Cemi Müennes Muhataba. Manası; Siz kadınlar yardım olunmayın demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) kadınların yardım olunmaktan nehyedildiğini bize bildirir.

لاَ اُنْصَرْ Nehy-i Hazır, Bina-i Meçhul, Nefs-i Mütekellim Vahde. Manası; Sen erkek yardım olunmayayım demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir erkeğin yardım etmekten olunmaktan bize bildirir.

لاَ نُنْصَرْ Nehy-i Hazır, Bina-i Meçhul, Nefs-i Mütekellim Meâl Gayr. Manası; Sen erkek yardım olunmayalım demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir erkeğin yardım olunmaktan nehyedildiğini bize bildirir.

arapcadilbilgisi.com


Yazar Hakkında

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!