Bina

Rübai Mezid Südasi | 2. Nev – 2 Bab

اَلنَّوْعُ الثَّانِى؛ هُوَ مَا زِيدَ فِيهِ حَرْفَانِ عَلَى الرُّبَاعِىِّ الْمُجَرَّدِ، وَ هُوَ بَابَانِ، اِفْعِنْلاَلاً و اِفْعِلاَّلاًاَلنَّوْعُ الثَّانِى rübai mezidlerin 2. Nevi (rübai mücerrede 2 harf ziyade olmasıyla rübai mezid südasi olarak gerçekleşen bablar), هُوَ مَا ikinci nev öyledir ki, زِيد arttırıldı, فِيهِ o rübai mücerrede, حَرْفَانِ iki harf, عَلَى الرُّبَاعِىِّ الْمُجَرَّدِ rübai mücerred üzerine, وَ هُوَ ve o rübai mezid südasi bablar da, بَابَانِ iki babtır, اِفْعِنْلاَلاً yani اِحْرَنْجَمَ “ihranceme” ve اِفْعِلاَّلاً ani اِقْشَعَرَّ “ikşearra” bablarıdır.

Metnin Toplu Manası: Rübai mezidlerin 2.nevi, rübai mücerred olan baba 2 harf ziyedesiyle gerçekleşir ve ortaya rübai mezid südasi bablar çıkar. Bu bablar اِفْعِنْلاَلْ ve اِفْعِلاَّلْ olmak üzere 2 tanedir.

Rübai Mezid Südasi
6 Harfli Vezin Mevzun
1.Bab اِفْعِنْلاَلْ اِحْرَنْجَمَ
2.Bab اِفْعِلاَّلْ اِقْشَعَرَّ

اِحْرَنْجَمَ toplandı, اِقْشَعَرَّ çok ürperdi demektir.

About the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

Add Comment

Click here to post a comment