?>
Bina

Mudaâf Fiil

وَ إِمَّا مُضَاعَفُ وَ هُوَ الَّذِى يَكُونُ عَيْنُهُ وَ لاَمُهُ مِنْ جِنْسٍ وَاحِدٍ، نَحْوُ؛ مَدَّ اَصْلُهُ مَدَدَ، حُذِفَتْ حَرَكَةُ الدَّالِ الْأُولَى ثُمَّ ادْغِمَتْ فِي الدَّالِ الثَّانِيَةِ

arapcadilbilgisi.comوَ إِمَّا مُضَاعَفُve mudaâf fiile gelince, وَ هُوَ الَّذِى ve o mudaâf fiil, يَكُونُ olur, عَيْنُهُ وَ لاَمُهُ fiilin ayn ul-fiili ve lam ul-fiili, مِنْ جِنْسٍ وَاحِدٍ tek bir cins olur, نَحْوُ misali; مَدَّ gibidir, اَصْلُهُ bu fiilin aslı, مَدَدَ şeklindedir, حُذِفَتْ hazf edilmiştir, حَرَكَةُ الدَّالِ الْأُولَى birinci dal harfinin harekesi, ثُمَّ sonra, ادْغِمَتْ idgam edilir, فِي الدَّالِ الثَّانِيَةِ ikinci dal harfine.Metnin Toplu Manası: 7 tane olan fiilin kısımlarından bir tanesinin de mudaâf olduğunu bil. Mudaâf fiil, ayn ul-fiil ve lam ul-fiil tek cins bir harf olur. Misali مَدَّ gibidir. Bu مَدَّ fiilinin aslı مَدَدَ şeklindedir. مَدَدَ fiilindeki 1. Dal harfinin harekesi hazfedildi ve مَدْدَ oldu ve sonra ikinci dal harfine katılarak مَدَّ olur.


Etiketler

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!