?>
Bina

Mehmuz Fiil

وَ إِمَّا مَهْمُوزٌ وَ هُوَ الَّذِى يَكُونُ اَحَدُ حُرُوفِهِ الْاَصْلِيَّةِ هَمْزَةً، نَحْوُ؛ أَخَذَ وَ سَئَلَ وَ قَرَأَ. فَإِنْ كَانَتِ الْهَمْزَةُ فِي مُقَابَلَةِ فَائِهِ يُسَمَّى مَهْمُوزَ الْفَاءِ، فَإِنْ كَانَتِ الْهَمْزَةُ فِي مُقَابَلَةِ عَيْنِهِ يُسَمَّى مَهْمُوزَ الْعَيْنِ، فَإِنْ كَانَتِ الْهَمْزَةُ فِي مُقَابَلَةِ لاَمِهِ يُسَمَّى مَهْمُوزَ اللَّامِ

arapcadilbilgisi.com


وَ إِمَّا مَهْمُوزٌ mehmuz (hemzeli) fiile gelince, وَ هُوَ الَّذِى ve o mehmuz fiil, يَكُونُ olur, اَحَدُ حُرُوفِهِ الْاَصْلِيَّةِ asli harflerinden bir tanesi, هَمْزَةً hemze olur, نَحْوُ misali şöyledir; أَخَذَ ve سَئَلَ ve قَرَأَ gibidir. فَإِنْ كَانَتِ الْهَمْزَةُ şayet hemze olursa, فِي مُقَابَلَةِ فَائِهِ fiilin fa ul-fiilinde, يُسَمَّى isimlendirilir, مَهْمُوزَ الْفَاءِ mehmuz ul-fa diye. فَإِنْ كَانَتِ الْهَمْزَةُ şayet hemze olursa, فِي مُقَابَلَةِ عَيْنِهِ fiilin ayn ul-fiilinde, يُسَمَّى isimlendirilir, مَهْمُوزَ الْعَيْنِ mehmuz ul-ayn diye. فَإِنْ كَانَتِ الْهَمْزَةُ şayet hemze olursa, فِي مُقَابَلَةِ لاَمِهِ fiilin lam ul-fiilinde, يُسَمَّى isimlendirilir, مَهْمُوزَ اللَّامِ mehmuz ul-lam diye.


Metnin Toplu Manası: 7 tane olan fiilin kısımlarından bir tanesinin de mehmuz fiil olduğunu bil. Mehmuz fiil, asli harflerinden bir tanesi hemze olan fiildir, misali; أَخَذَ ve سَئَلَ ve قَرَأَ gibidir. Şayet o hemze fiilin fa ul-fiilinde olursa o fiil mehmuz ul-fa, ayn ul-fiilinde olursa mehmuz ul-ayn ve lam ul-fiilinde olursa mehmuz ul-lam diye isimlendirilir.


Etiketler

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

1 Comment

Yorum göndermek için tıkla

  • Emeklerinize sağlık. Mübtedi (Başlangıç) düzeyindekiler için istifade edilecek bilgiler… İHL de arapça asıllarından öğrendiğimiz zamanlar aklıma geldi. Bu bilgileri nesilden nesile aktarmak gerekir.

Bu Gün Allah için Ne Yaptın?

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!