Bina

6. Fe’leye فَعْلَيَةً Babı

اَلْبَابُ السَّادِسُ؛ مِنْهَا فَعْلَى يُفْعْلِى فَعْلَيَةً وَ فِعْلاَءً وَ مَوْزُونُهُ؛ سَلْقَى يُسَلْقِى سَلْقَيَةً وَ سِلْقَاءً وَ عَلاَمَتُهُ؛ أَنْ يَكُونَ مَاضِيهِ عَلَى أَرْبَعَةِ أَحْرُفٍ بِزِيَادَةِ الْيَاءِ فِي آخِرِهِ وَ بِنَاؤُهُ؛ لِلتَّعْدِيَّةِ، نَحْوُ؛ سَلْقَيْتُ زَيْدًا اَىْ اَلْقَيْتُهُ عَلَى ظَهْرِهِاَلْبَابُ السَّادِسُ altıncı bab, مِنْهَا ondan, yani 6 tane olan Rübai mücerrede mülhak olanlardan, mazisi فَعْلَى ve muzarisi يُفْعْلِى ve masdarları ise فَعْلَيَةً ve فِعْلاَءً vezinlerinde gelir. وَ مَوْزُونُهُ bu babın mevzunu mazide سَلْقَى ve muzaride يُسَلْقِى ve masdarlarda ise سَلْقَيَةً ve سِلْقَاءً şeklindedir. وَ عَلاَمَتُهُ bu babın alameti; أَنْ يَكُونَ olmasıdır, مَاضِيهِ mazisinin, عَلَى أَرْبَعَةِ أَحْرُفٍ dört harf üzere, بِزِيَادَةِ الْيَاءِ bir ya harfi ziyadesiyle, فِي آخِرِهِ o 3 harfi fiilin sonuna, وَ بِنَاؤُهُ bu babın binası; لِلتَّعْدِيَّةِ geçişlilik içindir. نَحْوُ müteaddi fiile misal şöyledir; سَلْقَيْتُ زَيْدًا  “Zeyd’i sırtı üzere düşürdüm” ve اَىْ yani, اَلْقَيْتُهُ عَلَى ظَهْرِهِ “Onu sırt üstü yıktım” gibidir.

Metnin Toplu Manası: Rübai Mücerred tek bab olan فَعْلَلَ “dehrace” babına mülhak olan 6 babın altıncısının mazisi فَعْلَى ve muzarisi يُفْعْلِى ve masdarları ise فَعْلَيَةً ve فِعْلاَءً vezinlerinde gelir. Bu baba uygun olarak gelen mevzunlar mazide سَلْقَى ve muzaride يُسَلْقِى ve masdarlarda ise سَلْقَيَةً ve سِلْقَاءً şeklindedir. Bu babın alameti, daha evvel 3 harfli olan سلق fiilinin sonuna bir ya harfinin ziyade edilmesiyle mazisinin 4 harf üzere olmasıdır. Bu babın binası tadiyet içindir. Müteaddi fiile misal سَلْقَيْتُ زَيْدًا “Zeyd’i sırtı üzere düşürdüm” gibidir, yani Onu sırtı üzere yıktım.

About the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

Add Comment

Click here to post a comment