?>
Avamil

İsm-i Meful

وَ الثَّالِثُ اِسْمُ الْمَفْعُولِ؛ فَهُوَ يَعْمَلُ عَمَلَ فِعْلِهِ الْمَجْهُولِ، نَحْوُ؛ كُلُّ تَائِبٍ مَقْبُولٌ تَوْبَتُهُوَ الثَّالِثُ Dokuz Kıyasi Amillerin üçüncüsü; اِسْمُ الْمَفْعُولِ؛ ism-i mefuldür. فَهُوَ ve o meful olan isim; يَعْمَلُ amel eder, عَمَلَ فِعْلِهِ kendi fiilin ameliyle. Kendi fiili nedir; الْمَجْهُولِ meçhul olan. Yani meçhul olan kendi fiilinin ameliyle amel eder. نَحْوُ buna misal şu şekildedir; كُلُّ تَائِبٍ مَقْبُولٌ تَوْبَتُهُ “Her taib’in (tövbe edicinin) tövbesi kabul olunur” gibidir.Metnin Toplu Manası; Dokuz kıyasi amillerin üçüncüsü İsm-i Mefuldur. Bu ism-i meful, meçhul olan fiilinin ameliyle amel eder. Misal; كُلُّ تَائِبٍ مَقْبُولٌ تَوْبَتُهُ “Her taib’in (tövbe edicinin) tövbesi kabul olunur” gibidir.تَوْبَتُهُ مَقْبُولٌ تَائِبٍ كُلُّ
Onun tövbesi Kabul olunur Tövbe edici her
“Her tövbe edenin tövbesi kabul olunur” Bu terkibte ism-i meful مَقْبُولٌ kelimesidir.Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum

Yorum göndermek için tıkla

  • “4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere “Allah razı olsun” cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..”
    🙂 Başlangıç seviyesindeki arkadaşların bu cümleyi bile sözlük olmadan anlayabilecekleri meçhul.

    “4 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip müptedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum” yerine “4 yıl gramer çalıştıktan sonra, orijinal metindeki ifadeleri kolaylaştırarak başlangıç seviyesindeki arkadaşlara sunmak istedim” demek neden bu kadar zor? “nasara – nusret etti” türünden olmuş açıklamalar. Yine de Allah (C.C) bin kere razı olsun.

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!