Maksud

Sülasi Mücerred Çekimi Hakkında

مِثَالُ الْمَاضِى؛ نَصَرَ نَصَرَا نَصَرُوا اِلَخْ… وَ مِنَ الْمَجْهُولِ؛ نُصِرَ نُصِرَا نُصِرُوا اِلَخْ… وَ مِثَالُ الْمُسْتَقْبَلِ؛ يَنْصُرُ يَنْصُرَانِ يَنْصُرُونَ اِلَخْ… وَ مِنَ الْمَجْهُولِ؛ يُنْصَرُ يُنْصَرَانِ يُنْصَرُونَ اِلَخْ… مِثَالُ اَمْرِ الْغَائِبِ؛ لِيَنْصُرْ لِيَنْصُرَا لِيَنْصُرُوا اِلَخْ… مِثَالُ اَمْرِ الْحَاضِرِ؛ اُنْصُرْ اُنْصُرَا اُنْصُرُوا، اُنْصُرِى اُنْصُرَا اُنْصُرْنَ. وَ مِنَ الْمَجْهُولِ؛ لِتُنْصَرْ لِتُنْصَرَا لِتُنْصَرُوا اِلَخْ… وَ كَذَلِكَ النَّهْىُ مِنَ الْمَعْرُوفِ وَ الْمَجْهُولِ إِلاَّ أَنَّهُ زِيدَ فِي أَوَّلِهِ لاَ.مِثَالُ الْمَاضِى؛ sülasi mücerred olan malum mazi fiilin misali; نَصَرَ نَصَرَا نَصَرُوا ve اِلَخْ ila ahiri. وَ مِنَ الْمَجْهُولِ ve sülasi mücerred olan meçhul mazi fiilin misali; نُصِرَ نُصِرَا نُصِرُوا ve اِلَخْ ila ahiri. وَ مِثَالُ الْمُسْتَقْبَلِ malum müstakbel (muzari) fiilin misali; يَنْصُرُ يَنْصُرَانِ يَنْصُرُونَ ve اِلَخْ ila ahiri. وَ مِنَ الْمَجْهُولِ meçhul müstakbel (muzari) fiilin misali; يُنْصَرُ يُنْصَرَانِ يُنْصَرُونَ ve اِلَخْ ila ahiri. مِثَالُ اَمْرِ الْغَائِبِ emri gaibe misal; لِيَنْصُرْ لِيَنْصُرَا لِيَنْصُرُوا ve اِلَخْ ila ahiri. مِثَالُ اَمْرِ الْحَاضِرِ emri hazırın misali; müzekker için اُنْصُرْ اُنْصُرَا اُنْصُرُوا ve müennes için اُنْصُرِى اُنْصُرَا اُنْصُرْنَ gibi. وَ مِنَ الْمَجْهُولِ ve emri hazırın meçhulü; لِتُنْصَرْ لِتُنْصَرَا لِتُنْصَرُوا ve اِلَخْ ila ahiri. وَ كَذَلِكَ النَّهْىُ مِنَ الْمَعْرُوفِ وَ الْمَجْهُولِ aynı şekilde maruf ve meçhul için de böyledir yani lâmlı emir gibidir. إِلاَّ ancak, زِيدَ eklenir, فِي أَوَّلِهِ o nehiy fiilinin başına, لاَ lâ edatı eklenir.

Fiil-i Mazi Malum

Fiil-i Mazi Meçhul

Fiil-i Muzari Malum

Fiil-i Muzari Meçhul

Emr-i Gaib

Emr-i Hazır Malum

Emr-i Hazır Meçhul

Sülasi mücerred olan malum ve meçhul nehyi gaib ve nehyi hazır fiilinin misalleri vezin bakımından lamlı emir fiilinin misalleri gibidir. Fakat nehy fiilinin evveline bir lâ edatı ziyade edilir.About the author

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

2 Comments

Click here to post a comment

Bu gün Allah için ne yaptın

Yazılar