İzzi

Fiil-i Muzari Meçhul

وَ الْمَبْنِىُّ لِلْمَفْعُولِ مِنْهُ مَا كَانَ حَرْفُ الْمُضَارَعَةِ مِنْهُ مَضْمُومًا وَ مَا قَبْلَ الْآخِرِ مِنْهُ مَفْتُوحًا، نَحْوُ؛ يُنْصَرُ وَ يُدَحْرَجُ وَ يُكْرَمُ وَ يُفَرَّحُ وَ يُقَاتَلُ وَ يُسْتَخْرَجُ وَ قِسِ الْبَوَاقِىَ عَلَى هَذِهِ.

وَ الْمَبْنِىُّ ve bina edilen fiil, لِلْمَفْعُولِ meful için, مِنْهُ muzari fiilden, مَا öyle bir fiildir ki, كَانَ olur, حَرْفُ الْمُضَارَعَةِ muzaraat harfi, مِنْهُ o muzari fiilden, مَضْمُومًا dammeli olur, وَ مَا قَبْلَ الْآخِرِ ve sondan bir önceki harf, مِنْهُ o muzari fiilin, مَفْتُوحًا fethalı olur, نَحْوُ؛ misalleri şöyledir; يُنْصَرُ ve يُدَحْرَجُ  ve يُكْرَمُ ve يُفَرَّحُ ve يُقَاتَلُ ve  يُسْتَخْرَجُgibi.Metnin Toplu Manası; Malum fiili muzariden meful için bina edilen meçhul yapıdaki muzari fiilin muzaraat harfi dammeli ve sondan bir önceki harfi ise fethalıdır. يُنْصَرُ ve يُدَحْرَجُ ve يُكْرَمُ ve يُفَرَّحُ ve يُقَاتَلُ ve يُسْتَخْرَجُ misallerinde olduğu gibi. Sarf hakkındaki tüm çekimler toplu olarak bina kitabında yer alacaktır.About the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

Add Comment

Click here to post a comment

Yazılar