?>
İzhar

Nakıs Fiiller

وَ إِنْ إِحْتَاجَ إِلَى مَفْعُولٍ مَنْصُوبٍ يُسَمَّى فِعْلًا نَاقِصًا، وَ مَرْفُوعُهُ إِسْمًا لَهُ وَ مَنْصُوبِهِ خَبَرًا لَهُ وَ لا يَدْخُلُ إِلَّا على المُبْتَدَأِ وَ الخَبَرِ فِي الأصْلِى. وَ هُوَ قِسْمَيْنِ

وَ إِنْ şayet, إِحْتَاجَ fiil muhtaç olursa, إِلَى مَفْعُولٍ مَنْصُوبٍ mensub bir mefule ihtiyaç duyarsa, يُسَمَّى isimlendirilir; فِعْلًا نَاقِصًا nakıs fiil diye isimlendirilir. وَ مَرْفُوعُهُ ve böyle nasb edilmiş bir mefule ihtiyaç duyan fiilin merfusu, إِسْمًا لَهُ nakıs fiilin ismi diye, وَ مَنْصُوبِهِ ve öyle fiilin mensubu ise; خَبَرًا لَهُ kendisinin haberi diye isimlendirilir. وَ لا يَدْخُلُ nakıs fiil dahil olmaz, إِلَّا ancak dahil olur; على المُبْتَدَأِ mübteda üzerine, وَ الخَبَرِ ve haber üzerine dahil olur. فِي الأصْلِى aslında mübteda ve haber üzerine dahil olur. وَ هُوَ قِسْمَيْن ve nakıs fiiller ikiye ayrılır.

Metnin Toplu Manası; Eğer fiil, mensub olan bir mamule ihtiyaç duyarsa o fiile nakıs fiil denilir. O fiilin merfusu, nakıs fiilin ismidir, mensubu ise o fiilin haberidir. Nakıs fiil, ancak asılda mübteda ve haber üzerine dahil olur. Ve nakıs fiil iki kısma ayrılır.

عَظِيمًا اللهُ كَانَ
Azim Allah oldu, -dır
kane’nin haberi kane’nin ismi Nakıs fiil
Allah Azimdir

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

1 Comment

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!