İzhar

Tam Fiiller

فَإِنْ تَمَّ بِهِ كَلَامًا وَ لَمْ يَحْتَجْ إِلَى غَيْرِهِ يُسَمَّى فِعْلًا تَامًا وَ مَرْفُوعُهُ فَاعِلًا وَ مَنْصُوبُهُ إِنْ كَانَ مُتَعَدِّيًا مَفْعُولًا كَـأَفْعَالِ السَّابِقَةِ.

فَإِنْ eğer, تَمَّ o fiil tamam olursa, بِهِ onunla, yani merfu haber ile, كَلَامًا kelam bakımından, وَ لَمْ يَحْتَجْ ve kelam bakımından muhtaç olmazsa, إِلَى غَيْرِهِ başkasına, yani aldığı mefulden başkasına, يُسَمَّى adlandırılır; فِعْلًا تَامًا tam fiil olarak adlandırılır. وَ ve, مَرْفُوعُهُ böyle bir fiilin merfusu, فَاعِلًا fail diye tesmiye olur. وَ مَنْصُوبُهُ ve mensubu ise şöyle isimlendirilir; إِنْ كَانَ مُتَعَدِّيًا eğer müteaddi olursa, مَفْعُولًا meful diye adlandırılır. Bu müteaddi fiiller كَـأَفْعَالِ السَّابِقَةِ geçen konuda anlatılan, bir iki ve üç mefule müteaddi fiiller gibidir.

Metnin Toplu Manası; Her fiil için merfudan kaçış yoktur. Şayet fiil o merfu ile kelam cihetinden tamam olursa ve o merfudan başkasına ihtiyaç duymazsa tam fiil diye isimlendirilir. Önceki konularda anlatıldığı üzere merfusu ise faildir. O fiilin mensubu ise, eğer geçişlilik var ise meful diye isimlendirilir.

Yazar Hakkında

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!