?>
Emsile

Nehy-i Gaib Meçhul

Nehy-i Gaib Meçhul
جَمْعِ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
لاَ يُنْصَرُوا لاَ يُنْصَرَا لاَ يُنْصَرْ مُذَكَّرْ غَائِبْ
لاَ يُنْصَرْنَ لاَ تُنْصَرَا لاَ تُنْصَرْ مُؤَنَّثْ غَائِبَه

لاَ يُنْصَرْ Nehy-i Gaib, Bina-i Meçhul, Müfred Müzekker Gaib. Manası; O erkek yardım olunmasın demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. tekil şahıs (o) bir erkeğin yardım edilme işinden nehyedilmesini bize bildirir.

لاَ يُنْصَرَا Emr-i Gaib, Bina-i Meçhul, Tesniye Müzekker Gaib. Manası; O iki erkek yardım olunmasın demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. ikil şahıs (o ikisi) iki erkeğin yardım edilme işinden nehyedilmesini bize bildirir.

لاَ يُنْصَرُوا Emr-i Gaib, Bina-i Meçhul, Cemi Müzekker Gaib. Manası; O erkekler yardım olunmasınlar demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. çoğul şahıs (onlar) erkeklerin yardım edilme işinden nehyedilmesini bize bildirir.

لاَ تُنْصَرْ Emr-i Gaib, Bina-i Meçhul, Müfred Müennes Gaibe. Manası; O kadın yardım olunmasın demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. tekil şahıs (o) bir kadının yardım edilme işinden nehyedilmesini bize bildirir.

لاَ تُنْصَرَا Emr-i Gaib, Bina-i Meçhul, Tesniye Müennes Gaibe. Manası; O iki kadın yardım olunmasın demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. ikil şahıs (o ikisi) iki kadının yardım edilme işinden nehyedilmesini bize bildirir.

لاَ يُنْصَرْنَ Emr-i Gaib, Bina-i Meçhul, Cemi Müennes Gaibe. Manası; O kadınlar yardım olunmasınlar demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. çoğul şahıs (onlar) kadınların yardım edilme işinden nehyedilmesini bize bildirir.

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!