?>
Emsile

Emr-i Hazır Malum

Emr-i Hazır Malum
جَمْعِ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
اُنْصُرُوا اُنْصُرَا اُنْصُرْ مُذَكَّرْ مُخَاطَبْ
اُنْصُرْنَ اُنْصُرَا اُنْصُرِى مُؤَنَّثْ مُخَاطَبَه
اُنْصُرْ Emr-i Hazır, Bina-i Malum, Müfred Müzekker Muhatab. Manası; Sen erkek yardım et demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir erkeğin yardım etme emri aldığını bize bildirir.

اُنْصُرَا Emr-i Hazır, Bina-i Malum, Tesniye Müzekker Muhatab. Manası; Siz iki erkek yardım edin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (siz iki erkek) iki erkeğin yardım etme emri aldığını bize bildirir.

اُنْصُرُوا Emr-i Hazır, Bina-i Malum, Cemi Müzekker Muhatab. Manası; Siz erkekler yardım edin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) erkeklerin yardım etme emri aldıklarını bize bildirir.

اُنْصُرِى Emr-i Hazır, Bina-i Malum, Müfred Müennes Muhataba. Manası; Sen kadın yardım et demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. tekil şahıs (sen) bir kadının yardım etme emri aldığını bize bildirir.

اُنْصُرَا Emr-i Hazır, Bina-i Malum, Tesniye Müennes Muhataba. Manası; Siz iki kadın yardım edin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. ikil şahıs (Siz iki kadın) iki kadının yardım etme emri aldığını bize bildirir.

اُنْصُرْنَ Emr-i Hazır, Bina-i Malum, Cemi Müennes Muhataba. Manası; Siz kadınlar yardım edin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 2. çoğul şahıs (sizler) kadınların yardım etme emri aldıklarını bize bildirir.Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!