Emsile

Nehy-i Gaib Malum

Nehy-i Gaib Malum
جَمْعِ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
لاَ يَنْصُرُوا لاَ يَنْصُرَا لاَ يَنْصُرْ مُذَكَّرْ غَائِبْ
لاَ يَنْصُرْنَ لاَ تَنْصُرَا لاَ تَنْصُرْ مُؤَنَّثْ غَائِبَه
لاَ يَنْصُرْ Nehy-i Gaib, Bina-i Malum, Müfred Müzekker Gaib. Manası; O erkek yardım etmesin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. tekil şahıs (o) bir erkeğin yardım etme işinden nehyedilmesini bize bildirir.

لاَ يَنْصُرَا Emr-i Gaib, Bina-i Malum, Tesniye Müzekker Gaib. Manası; O iki erkek yardım etmesin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. ikil şahıs (o ikisi) iki erkeğin yardım etme işinden nehyedilmesini bize bildirir.

لاَ يَنْصُرُوا Emr-i Gaib, Bina-i Malum, Cemi Müzekker Gaib. Manası; O erkekler yardım etmesinler demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. çoğul şahıs (onlar) erkeklerin yardım etme işinden nehyedilmesini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرْ Emr-i Gaib, Bina-i Malum, Müfred Müennes Gaibe. Manası; O kadın yardım etmesin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. tekil şahıs (o) bir kadının yardım etme işinden nehyedilmesini bize bildirir.

لاَ تَنْصُرَا Emr-i Gaib, Bina-i Malum, Tesniye Müennes Gaibe. Manası; O iki kadın yardım etmesin demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. ikil şahıs (o ikisi) iki kadının yardım etme işinden nehyedilmesini bize bildirir.

لاَ يَنْصُرْنَ Emr-i Gaib, Bina-i Malum, Cemi Müennes Gaibe. Manası; O kadınlar yardım etmesinler demektir. Şimdiki ve Geniş zamanda 3. çoğul şahıs (onlar) kadınların yardım etme işinden nehyedilmesini bize bildirir.About the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

Add Comment

Click here to post a comment