?>
Emsile

Emr-i Gaib Meçhul

Emr-i Gaib Meçhul
جَمْعِ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
لِيُنْصَرُوا لِيُنْصَرَا لِيُنْصَرْ مُذَكَّرْ غَائِبْ
لِيُنْصَرْنَ لِتُنْصَرَا لِتُنْصَرْ مُؤَنَّثْ غَائِبَه
لِيُنْصَرْ Emr-i Gaib, Bina-i Meçhul, Müfred Müzekker Gaib. Manası; O erkek yardım olunsun demektir. Şimdiki zamanda 3. tekil şahıs (o) bir erkeğin yardım etme olunma aldığını bize bildirir.

لِيُنْصَرَا Emr-i Gaib, Bina-i Meçhul, Tesniye Müzekker Gaib. Manası; O iki erkek yardım olunsun demektir. Şimdiki zamanda 3. ikil şahıs (o ikisi) iki erkeğin yardım olunma emri aldığını bize bildirir.

لِيُنْصَرُوا Emr-i Gaib, Bina-i Meçhul, Cemi Müzekker Gaib. Manası; O erkekler yardım olunsunlar demektir. Şimdiki zamanda 3. çoğul şahıs (onlar) erkeklerin yardım olunma emri aldığını bize bildirir.

لِتُنْصَرْ Emr-i Gaib, Bina-i Meçhul, Müfred Müennes Gaibe. Manası; O kadın yardım olunsun demektir. Şimdiki zamanda 3. tekil şahıs (o) bir kadının yardım etme olunma aldığını bize bildirir.

لِتُنْصَرَا Emr-i Gaib, Bina-i Meçhul, Tesniye Müennes Gaibe. Manası; O iki kadın yardım olunsun demektir. Şimdiki zamanda 3. ikil şahıs (o ikisi) iki kadının yardım olunma emri aldığını bize bildirir.

لِيُنْصَرْنَ Emr-i Gaib, Bina-i Meçhul, Cemi Müennes Gaibe. Manası; O kadınlar yardım olunsunlar demektir. Şimdiki zamanda 3. çoğul şahıs (onlar) kadınların yardım olunma emri aldığını bize bildirir.Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!