Emsile

Emr-i Gaib Malum

Emr-i Gaib Malum
جَمْعِ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
لِيَنْصُرُوا لِيَنْصُرَا لِيَنْصُرْ مُذَكَّرْ غَائِبْ
لِيَنْصُرْنَ لِتَنْصُرَا لِتَنْصُرْ مُؤَنَّثْ غَائِبَه
لِيَنْصُرْ Emr-i Gaib, Bina-i Malum, Müfred Müzekker Gaib. Manası; O erkek yardım etsin demektir. Şimdiki zamanda 3. tekil şahıs (o) bir erkeğin yardım etme emri aldığını bize bildirir.

لِيَنْصُرَا Emr-i Gaib, Bina-i Malum, Tesniye Müzekker Gaib. Manası; O iki erkek yardım etsin demektir. Şimdiki zamanda 3. ikil şahıs (o ikisi) iki erkeğin yardım etme emri aldığını bize bildirir.

لِيَنْصُرُوا Emr-i Gaib, Bina-i Malum, Cemi Müzekker Gaib. Manası; O erkekler yardım etsinler demektir. Şimdiki zamanda 3. çoğul şahıs (onlar) erkeklerin yardım etme emri aldığını bize bildirir.

لِتَنْصُرْ Emr-i Gaib, Bina-i Malum, Müfred Müennes Gaibe. Manası; O kadın yardım etsin demektir. Şimdiki zamanda 3. tekil şahıs (o) bir kadının yardım etme emri aldığını bize bildirir.

لِتَنْصُرَا Emr-i Gaib, Bina-i Malum, Tesniye Müennes Gaibe. Manası; O iki kadın yardım etsin demektir. Şimdiki zamanda 3. ikil şahıs (o ikisi) iki kadının yardım etme emri aldığını bize bildirir.

لِيَنْصُرْنَ Emr-i Gaib, Bina-i Malum, Cemi Müennes Gaibe. Manası; O kadınlar yardım etsinler demektir. Şimdiki zamanda 3. çoğul şahıs (onlar) kadınların yardım etme emri aldığını bize bildirir.About the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

Add Comment

Click here to post a comment