Bina

Sülasi Mezid Südasi | 4 Bab

اَلنَّوْعُ الثَّالِثُ؛ وَ هُوَ مَا زِيدَ فِيهِ ثَلاَثَةُ أَحْرُفٍ عَلَى الثُّلاَثِىِّ الْمُجَرَّدِ وَ هُوَ أَرْبَعَةُ أَبْوَابٍ.
 اَلنَّوْعُ الثَّالِثُ sülasi mücerredlerin üzerine ziyade edilip elde edilen ve 3 nevden oluşan sülasi mezidlerin üçüncü nevi; وَ هُوَ مَا öyle bir nevdir ki, زِيدَ فِيه o sülasiye arttırılmıştır, ثَلاَثَةُ أَحْرُفٍ üç harf, عَلَى الثُّلاَثِىِّ الْمُجَرَّدِ sülasi mücerred fiilin üzerine, وَ هُوَ أَرْبَعَةُ أَبْوَابٍ ve o da 4 babtır.


Metnin Toplu Manası: 3 nevden oluşan sülasi mezidlerin 3.nevi, sülasi mücerred fiil üzerine 3 harf ziyade edilmesiyle olur ve bu sülasi mezid südasi olan fiiller ise 4 babtır.sülasi mezid südasi
اِسْتِفْعَالْ اِفْعِيعَالْ اِفْعِوَّالْ اِفْعِيلاَلْ
اِسْتِخْرَاجْ اِعْشِيشَابْ اِجْلِوَّاذْ اِحْمِرَارْAbout the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

Add Comment

Click here to post a comment