Bina

Müteaddi ve Lazım Fiillerin Tanımı

اَلْمُتَعَدِّى، هُوَ مَا يَتَجَاوَزُ فِعْلُ الْفَاعِلِ إِلَى الْمَفْعُولِ بِهِ. اَللَّاَزِمُ، هُوَ مَا لَمْ يَتَجَاوَزْ فِعْلُ الْفَاعِلِ إِلَى الْمَفْعُولِ بِهِ بَلْ وَقَعَ فِي نَفْسِهِ.


اَلْمُتَعَدِّى müteaddi fiil: هُوَ مَا o müteaddilik öyle bir şeydir ki, يَتَجَاوَزُ geçer, فِعْلُ الْفَاعِلِ failin fiili, إِلَى الْمَفْعُولِ بِهِ mefulü bihe, yani failin fiilinden etkilenen nesne yada özneye. اَللَّاَزِمُ lazım fiil: هُوَ مَا o lazım fiil olma öyledir ki, لَمْ يَتَجَاوَزْ geçmez, فِعْلُ الْفَاعِلِ failin fiili, إِلَى الْمَفْعُولِ بِهِ mefulü bihe, yani failin fiilinden etkilenen nesne yada özneye. بَلْ bilakis o lazım fiil, وَقَعَ gerçekleşir, فِي نَفْسِهِ fiili işleyen o failin kendisinde.
Müteaddi (geçişlilik); Failin işlediği fiil bir mefule (özne veya nesneye) geçer.

Lazım (geçişsizlik); Failin işlediği fiil bir mefule (özne veya nesneye) geçmez, bilakis o fiili işleyen failin kendisinde vaki olur.
 

Yazar Hakkında

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!