?>
İzhar

Nakıs Fiiller 3

وَ الْقِسْمُ الثَّانِى؛ مَا يَدُلُّ عَلَى مَعْنَى الْقُرْبِ وَ يُسَمَّى اَفْعَالَ الْمُقَارَبَةِ وَ لاَ يَكُونُ اَخْبَارُهُا إِلاَّ فِعْلاً مُضَارِعًا، نَحْوُ؛ عَسَى.

وَ الْقِسْمُ الثَّانِى؛ ve ikinci kısım, yani nakıs fiillerin iki kısmından ikincisi, مَا öyle nakıs fiildir ki,  يَدُلُّ delalet eder, عَلَى مَعْنَى الْقُرْبِ kurb (yakınlık, mukarebe) manası üzerine, وَ يُسَمَّى ve isimlendirilir, اَفْعَالَ الْمُقَارَبَةِ Efâl-i Mukarebe / Mukarebe Fiilleri diye isimlendirilirler. وَ لاَ يَكُونُ اَخْبَارُهُا nakıs olan mukarebe fiillerinin haberleri olmaz, إِلاَّ ancak olur, فِعْلاً مُضَارِعًا muzari fiil olabilir. Buna misal نَحْوُ؛ gibidir; عَسَى “umulur ki, belki” nakıs fiilidir.

Metnin Toplu Manası; Nakıs fiillerin ikinci kısmı mukarebet manası üzerine delalet eden fiillerdir ve bu fiiller Efâl-i Mukarebe diye tesmiye edilir. Bu mukarebet manasında olan nakıs fiillerin haberleri ancak muzari fiil olabilir. Misal; عَسَى زَيْدٌ أَنْ يَغْفِرَ “Umulur ki Zeyd bağışlanır” gibidir.

Etiketler

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!