?>
İzhar

3. Harf

اَلثَّالِثُ حَرْفٌ؛ وَ هُوَ مَا دَلَّ عَلَى مَعْنًى غَيْرِ مُسْتَقِلٍّ بِالْفَهْمِ بَلْ آلَةٌ لِفَهْمِ غَيْرِهِ وَ بَعْضُهُ عَامِلٌ كَحَرْفِ الْجَرِّ وَ بَعْضُهُ غَيْرُ عَامِلٍ كَهَلْ وَ قَدْ

arapcadilbilgisi.com

اَلثَّالِثُ kelimenin 3.kısmı, حَرْفٌ harftir, وَ هُوَ مَا ve o harf ki, دَلَّ delalet eder, عَلَى مَعْنًى bir manaya, غَيْرِ مُسْتَقِلٍّ müstakil olmayan, بِالْفَهْمِ anlaşılmakta, بَلْ bilakis, آلَةٌ alettir yani aracıdır, لِفَهْمِ anlaşılması için, غَيْرِهِ kendinden başkası bir fiil veya harfin, وَ بَعْضُهُ ve harflerin bazısı, عَامِلٌ amildir, كَ gibi, حَرْفِ الْجَرِّ harf-i cerr, وَ بَعْضُهُ ve harflerin bazısı, غَيْرُ عَامِل amil değildir, كَ gibi, هَل “istifham eki”, و ve, قَدْ gibi.

Metnin Toplu Manası: Harf, Anlaşılmakta müstakil bir manaya delalet etmeyen ve bilakis kendisinden başkasının anlaşılması için alet olan kelimedir. Harflerin bazısı amildir, harf-i cerr gibi. Ve harflerin bazısı da amil değildir, هَلْ ve قَدْ harfleri gibi.

Etiketler

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!