?>
Bina

Sahih Fiil

ثُمَّ اعْلَمْ أَنَّ كُلَّ فِعْلٍ إِمَّا صَحِيحٌ وَ هُوَ الَّذِى لَيْسَ فِي مُقَابَلَةِ الْفَاءِ وَ الْعَيْنِ وَ اللَّامِ حَرْفٌ مِنْ حُرُوفُ الْعِلَّةِ، وَ هِيَ الْوَاوُ وَ الْيَاءُ وَ الْاَلِفُ وَ الْهَمْزَةُ وَ التَّضْعِيفُ، نَحْوُ؛ نَصَرَ وَ فَتَحَ.

ثُمَّ اعْلَمْ sonra bil ki; أَنَّ كُلَّ فِعْلٍ tüm fiillerin olduğunu, إِمَّا صَحِيحٌ o fiiller ya sahih fiillerdir, وَ هُوَ الَّذِى o sahih fiil ki, لَيْسَ değildir, فِي مُقَابَلَةِ yerinde, الْفَاءِ fiilin fa ul-fiili yerinde, وَ الْعَيْنِ ve ayn ul-fiilin yerinde, وَ اللَّامِ ve lam ul-fiili yerinde, حَرْف bir harf, مِنْ حُرُوفُ الْعِلَّةِ illetli harflerden biri, وَ هِيَ ve o illetli harfler; الْوَاوُ vav harfi, وَ الْيَاءُ ve ya harfi, وَ الْاَلِفُ ve elif harfi, وَ الْهَمْزَةُ ve hemze, وَ التَّضْعِيفُ ve tadif yani şedde, نَحْوُ misali şöyledir; نَصَرَ ve فَتَحَ gibi.

Metnin Toplu Manası: Fiillerin 7 kısmı vardır. Bu 7 kısımdan bir tanesinin sahih fiiller olduğunu bil. Sahih fiil, fa ul-fiil, ayn -ul fiil ve lam ul-fiilinin yerinde illetli harf bulunmayan fiillerdir. Bu illetli harfler vav, ya, elif, hemze ve şeddedir. Sahih fiile misal نَصَرَ ve فَتَحَ gibidir.

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!