Avamil

Manel Fiil

وَ التَّاسِعُ مَعْنَى الْفِعْلِ؛ أَيْ كُلُّ لَفْظٍ يُفْهَمُ مِنْهُ مَعْنَى الْفِعْلِ، نَحْوُ؛ هَيْهَاتَ الْمُذْنِبُ مِنْ اللهِ تَعَالَى وَ تَرَاكِ ذَنْبًا وَ نَحْوُ؛ مَا فِي الدُّنْيَا رَاحَةً وَ نَحْوُ؛ يَنْبَغِى لِلْعَالِمِ أَنْ يَكُونَ مُحَمَّدِيًّا خُلُقُهُوَ التَّاسِعُ Dokuz Kıyasi Amillerin dokuzuncusu; مَعْنَى الْفِعْلِ manel fiildir. أَيْ yani, كُلُّ لَفْظٍ her lafızdır, يُفْهَمُ anlaşılır, مِنْهُ ondan, yani her lafızdan; مَعْنَى الْفِعْلِ fiil manası. نَحْوُ manel fiilin misali şöyledir; هَيْهَاتَ الْمُذْنِبُ مِنْ اللهِ تَعَالَى “Müznib (günahkar) Allah-u Teala’dan uzak oldu” ve تَرَاكِ ذَنْبًا “Günahı Terk et!” وَ نَحْوُ ve yine şöyledir; مَا فِي الدُّنْيَا رَاحَةً “Dünyada rahat yoktur” gibidir. وَ نَحْوُ ve yine şöyledir; يَنْبَغِى لِلْعَالِمِ أَنْ يَكُونَ مُحَمَّدِيًّا خُلُقُهُ “Alimin ahlakının Muhammedî olması gerekir” gibidir.Metnin Toplu Manası; Dokuz kıyasi Amilin dokuzuncusu Manel Fiildir. Yani kendisinden fiil manası anlaşılan her lafızdır. Misal; هَيْهَاتَ الْمُذْنِبُ terkibindeki هَيْهَاتَ “uzak oldu” demektir ve mazi fiil manasındadır, esmaul efalden olduğu için manel fiildir. Diğer misal; تَرَاكِ ذَنْبًا terkibindeki تَرَاكِ lafzı اُتْرُكْ “Terk et!” manasında olup esmaul efaldendir ve manel fiildir. Diğer misal; مَا فِي الدُّنْيَا رَاحَةً terkibindeki فِي الدُّنْيَا carr ve mecrurdur. Birlikte zarf-ı müstekar olmak üzere manel fiildir. Diğer misal; يَنْبَغِى لِلْعَالِمِ أَنْ يَكُونَ مُحَمَّدِيًّا خُلُقُهُ terkibindeki مُحَمَّدِيًّا lafzı ismi mensuptur ve manel fiildir.الْمُذْنِبُ هَيْهَاتَ
günahkar Uzak oldu
Günahkar uzak olduذَنْبًا تَرَاكِ
günahı Terk et
Günahı terk et!رَاحَةً فِي الدُّنْيَا مَا
rahat dünyada yok
Dünyada rahat yokturخُلُقُهُ مُحَمَّدِيًّا أَنْ يَكُونَ يَنْبَغِى لِلْعَالِمِ
Onun ahlakı Muhammedi olması Alime gerekir
Alimin ahlakının Muhammedî olması gerekir

 

Yazar Hakkında

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum

Yorum göndermek için tıkla

  • Allah razı olsun. ara ara uygulamanızdan istifade ettim. fakat keşke reklamlı ücretsiz ve reklamsız ücretli olarak 2 uygulamanız olsa. Çünkü 18 sene evvel medreseden mezun olmuş 3 çocuklu bi ev hanımı olarak uygulamaya düzenli bakamadığımdan aylık ödeme yapmak istemiyorum. Çünkü düzenli bakamıyorum bazen hiç bakmadığım olabiliyor. ücretsiz olması derslerin kısa ve anlaşılır cümleler ile açıklanması her ayrıntının başlık ile konumlandırılmasından çok memnundum. Ücretli olması üzdü velhasıl.

Ya Hâkim!