Kafiye

Merfuat

مَرْفُوعَاتُ هُوَ مَا إِشْتَمَلَ عَلَى عَلَمِ الْفَاعِلِيَّةِ

مَرْفُوعَاتُ Merfular; Normalde مَرْفُوعَاتُ cemi müennes kalıbı مَرْفُوعَةٌ lafzının cemisi gibi görünsede, مَرْفُوعٌ lafzının cemisidir. Müfred müzekker ( مَرْفُوعٌ ) bir lafızın çoğulu cemi müzekkerdir (مَرْفُوعُونَ),  neden cemi müennes (مَرْفُوعَاتُ ) kalıbında geldi? Bunun nedeni; merfular denilince aklımıza gayri akil varlıklar gelir. Misal; Fail, haber, mübteda vs. gibi. Yani çoğul kalıbını kullandığımız isimler gayri akildir. Müzekker bile olsa gayri akil isimlerin cemisi vav ve nun ile değil de elif ve te ile yapılır. Yani Gayri akil müzekker bir isimin cemisi cemi müennes kalıbından gelir.  هُوَ o merfu ki, مَا öyle bir isim ki, إِشْتَمَلَ şamil (kapsamış) olmuştur, عَلَى عَلَمِ الْفَاعِلِيَّةِ faillik alameti üzerine şamil gelir. Bu alametler vav, damme ve tesniyelerdeki eliftir. Yani bunlar iraben fail konumda bulunan isimlerin alacağı alametlerdir. Lafzi, takdiri veya mahalli irabla bellidir.

Metnin Toplu Manası; Merfular; Faillik üzerine şamil olan isimlerdir. Bu isimlerin alametlerine damme, vav ve elif karşılık gelir. İrab yerlerine göre bu harf ve hareke ile irablanırlar. Avamil derslerindeki İrab derslerinde ve yine Kafiye kitabımızın başında anlatılan irabın nevileri derslerinde fail konumdaki mamulleri inceleyiniz.

About the author

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

1 Comment

Click here to post a comment

Bu gün Allah için ne yaptın

Yazılar