Kafiye

Failiyyet 3

وَ إِذَا اتَّصَلَ بِهِ ضَمِيرٌ مَفْعُولٍ أَوْ وَقَعَ بَعْدَ إِلاَّ أَوْ مَعْنَاهَا أَوْ اتَّصَلَ مَفْعُولُهُ وَ هُوَ غَيْرُ مُتَّصِلٍ بِهِ وَجَبَ تَأْخِيرُهُ

Failin Mefulden sonra gelmesi gereken yerler; وَ إِذَا اتَّصَلَ بِهِ ضَمِيرٌ eğer o faile muttasıl bir zamir bitişirse, o zamir ki مَفْعُولٍ mefule dönen muttasıl bir zamir ise, ضَرَبَ زَيْدًا غُلاَمَهُ “Zeyd’in oğlu Zeyd’i dövdü” gibi. غُلاَمْ faildir ve kendisine bitişen muttasıl zamir olan هُ ise meful olan زَيْدًا lafzına dönen bir zamirdir. أَوْ yada, وَقَعَ بَعْدَ إِلاَّ أَوْ مَعْنَاهَا o fail, illâ ve illâ manasında olandan sonra vaki olursa, أَوْ اتَّصَلَ مَفْعُولُهُ veya o failin mefulüne bitişirse, وَ هُوَ ve o failde, غَيْرُ مُتَّصِلٍ bitişen değildir,  بِهِ o fiile, وَجَبَ تَأْخِيرُهُ o failin mefulden sonra gelmesi vaciptir.

About the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

Add Comment

Click here to post a comment