?>
Kafiye

Failiyyet 3

وَ إِذَا اتَّصَلَ بِهِ ضَمِيرٌ مَفْعُولٍ أَوْ وَقَعَ بَعْدَ إِلاَّ أَوْ مَعْنَاهَا أَوْ اتَّصَلَ مَفْعُولُهُ وَ هُوَ غَيْرُ مُتَّصِلٍ بِهِ وَجَبَ تَأْخِيرُهُ

Failin Mefulden sonra gelmesi gereken yerler; وَ إِذَا اتَّصَلَ بِهِ ضَمِيرٌ eğer o faile muttasıl bir zamir bitişirse, o zamir ki مَفْعُولٍ mefule dönen muttasıl bir zamir ise, ضَرَبَ زَيْدًا غُلاَمَهُ “Zeyd’in oğlu Zeyd’i dövdü” gibi. غُلاَمْ faildir ve kendisine bitişen muttasıl zamir olan هُ ise meful olan زَيْدًا lafzına dönen bir zamirdir. أَوْ yada, وَقَعَ بَعْدَ إِلاَّ أَوْ مَعْنَاهَا o fail, illâ ve illâ manasında olandan sonra vaki olursa, أَوْ اتَّصَلَ مَفْعُولُهُ veya o failin mefulüne bitişirse, وَ هُوَ ve o failde, غَيْرُ مُتَّصِلٍ bitişen değildir,  بِهِ o fiile, وَجَبَ تَأْخِيرُهُ o failin mefulden sonra gelmesi vaciptir.

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!