Kafiye

Failiyyet 2

وَ إِذَا انْتَفَى الْإِعْرَابُ لَفْظًا فِيهِمَا وَ الْقَرِينَةُ أَوْ كَانَ مُضْمَرًا مُتَّصِلاً أَوْ وَقَعَ مَفْعُولُهُ بَعْدَ إِلاَّ أَوْ مَعْنَاهَا وَجَبَ تَقْدِيمُهُ

Failin Mefulden önce gelmesi gereken yerler; وَ إِذَا انْتَفَى eğer الْإِعْرَابُ irab kalkarsa, nefy olur ise; لَفْظًا lafzi irab olmazsa, فِيهِمَا fail ve mefulde, وَ الْقَرِينَةُ ve karine olmazsa, أَوْ yada, كَانَ مُضْمَرًا مُتَّصِلاً o fail muttasıl bir zamir olursa (كَتَبْتُ gibi), أَوْ veya, وَقَعَ مَفْعُولُهُ o failin mefulü vaki olur ise, بَعْدَ إِلاَّ illâ’dan sonra; مَا شَرِبَ زَيْدٌ إِلاَّ بَكْرًا terkibindeki بَكْرًا gibi. أَوْ yada, مَعْنَاهَا yada illâ’dan sonraki makam manasında olursa, وَجَبَ vacip olur, تَقْدِيمُهُ onu (faili) mefulün önüne almak vaciptir.

About the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

Add Comment

Click here to post a comment

Yazılar