İzhar

İllâ – إِلاَّ

و السَّابِعُ إِلا فى المثْتَسْنَى المنْقَطِعِ، و هو الذى لم يُخْرَجْ مِنْ مُتَعَدّدٍ لِكَوْنِهَا بِمَعْنَى لَكِنَّ، فَيُقَدَّرُ لهُ الخبرُ، نحو؛ جَاءَنِى القَوْمُ إلا حِمَارًا أي لَكِنَّ حِمَارًا لم يَجِئْ

 و السَّابِعُ Yedincisi, Nasb ettiği mamulu, raf ettiği mamulundan önce gelen 8 tane amilin 7.si; إِلا ‘dır. Öyle إِلا edatı ki: فى المثْتَسْنَى المنْقَطِعِ müstesnada munkatı olandır, yani istisna-i munkatıdır. و هو الذى ve o إِلا edatı; لم يُخْرَجْ çıkarılmaz, مِنْ مُتَعَدّدٍ müteaddit fertlerden, yani birden fazla, لِكَوْنِهَا çünkü إِلا edatı, بِمَعْنَى لَكِنَّ lakinne manasında olduğu için çıkarılmaz. فَيُقَدَّرُ öyleyse takdir edilir; لهُ onun için, yani illa için; الخبرُ haber takdir edilir. Misal; جَاءَنِى القَوْمُ إلا حِمَارًا “Bana kavim geldi fakat eşşek gelmedi” gibidir. أي yani, لَكِنَّ حِمَارًا لم يَجِئْ lakin eşşek gelmedi, manasındadır. Yani İlla’da Lakinne manası var.
Metnin Toplu Manası; Nasb ettiği mamulu, raf ettiği mamulundan önce gelen 8 tane amilin 7.si “İlla” dır. Öyle bir illa’dır ki; İstisna-i munkatı olan bir illa’dır. Müstesnayı munkatı müteaddid (birden fazla) fertlerden çıkartılmayandır. Çünkü illa, lakinne manasındadır. İlla için bir haber takdir edilir. Misalen; جَاءَنِى القَوْمُ إلا حِمَارًا gibi. Yani burada, illa yerine lakinne koyarak bir de üstüne haber ekleyerek aynen illa manasını elde ederiz. Buna misal; لَكِنَّ حِمَارًا لم يَجِئْ gibidir. Gördüğümüz üzere, illa yerine lakinne geldi ve birde haber takdir edildi.

About the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

1 Comment

Click here to post a comment