?>
İzhar

İlâ إلى Harf-i Cerri

إِلَى -e, -a İhtiha Harf-i Cerrinin 5 manasını göreceğiz. Aklımıza ilk intiha manası gelir, yani -e, -a manası. Eve, işe gibi.

اِنْتِهَاءْ Yönelme Manası; ذَهَبْتُ إِلَى الْبَيْتِ “Eve gittim” cümlesindeki إِلَى harf-i cerri yönelme için kullanılmıştır.

مُصَاحَبَتْ Birlik Manası; وَ لاَ تَأْكُلُوا أَمْوَالَهُمْ إِلَى أَمْوَالِكُمْ “Onların mallarını kendi mallarınız ile yemeyin” Nisa suresi 2. Ayet-i kerimesindeki إِلَى أَمْوَالِكُمْ mallarınız ile, yani mallarınıza katmayın manasını içerir.

تَبْيِينْ Beyan Manası; Yusuf suresi 33. Ayet-i azizesinde قَالَ رَبِّ السِّجْنُ أَحَبُّ إِلَيَّ مِمَّا يَدْعُونَنِى إِلَيْهِ “Rabbim hapishane beni davet ettikleri şeyden daha sevimlidir dedi” bu ayetteki إِلَيَّ lafzı hapishanesinin sevimli olmasının kendisine ait olduğunu bildirir.

اِخْتِصَاصْ Hususiyet Manası; وَ الْأَمْرُ إِلَيْكَ “Emir senindir” ayetindeki إِلَى harfi cerri aitlik bildirir.

ظَرْفِيَّتْ Zarf Manası; لَيَجْمَعَنَّكُمْ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ “Kıyamet günü elbette sizi toplayacaktır” Nisa 87. Ayet-i şerifesindeki إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ “kıyamet gününe” diye anlaşılsa da buradaki إِلَى harfi cerri فِي manasında kullanılmıştır.

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!