İzhar

Âlâ على Harf-i Cerr

على harf-i cerrinin لِلْاِسْتِعْلاَءِ isti’la “üzerine olmak” manasındadır.

اِسْتِعْلاَء isti’la manası: Madden veya manen bir şeyin üzerine olmaktır. اَلسَّلاَمُ عَلَيْكُمْ “Selam üzerinize olsun” gibidir. عَلَيَّ “bana, benim üzerime, benim için” gibidir.

ظَرْفِيَّتْ Zarfiyyet manası: على harf-i cerri zarf manası da ifade eder. جِئْتُ عَلَى زَمَانِ عَكْسٍ “ters bir zamanda geldim” gibidir. Yani فِي زَمَانِ عَكْسٍ “ters bir zamanda” gibidir.

مُجَاوَزَتْ uzaklaşma manası: على harf-i cerrinin عَنْ manasında olduğu yerler vardır. اَجْمَلُ عَلَيْكَ “senden daha güzel” gibi yani عَنْكَ gibidir.

تَعْلِيلْ Sebebiyet manası: على harf-i cerrinin لِ manasında kullandığı yerler vardır. Misal; لِتُكَبِّرُوا اللهَ عَلَى مَا هَدَاكُمْ “Allaha olan hidayetiniz Allahı büyüklemeniz içindir” yani لِمَا هَدَاكُمْ gibidir.

مُصَاحَبَة musahabe manası: على harf-i cerrinin مَعَ manası vardır, misali; وَ إِنَّ رَبَّكَ لَذُو مَغْفِرَةٍ لِلنَّاسِ عَلَى ظُلْمِهِمْ “Muhakkak ki senin rabbin insanların zülumlerine karşı mağfiret sahibidir” ayetindeki عَلَى ظُلْمِهِمْ lafzının مَعَ ظُلْمِهِمْ “zalim olmalarıyla beraber, zulümlerine rağmen” gibidir.

اِبْتِدَاء ibtida manası: على harf-i cerrinin ibtida manası da vardır, misali; عَلَى النَّاسِ “insanlardan” gibidir.

إِلْصَاقْ bitişitirme manası: عَلَى أَنْ لاَ أَقُولَ “söylememeye” yani بِأَنْ gibidir.
Yazar Hakkında

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!