?>
İzhar

Evşeke Nakıs Fiili

وَ اَوْشَكَ وَ هُوَ يُسْتَعْمَلُ اِسْتِعْمَالَ عَسَى وَ كَادَ وَ لاَ يَجُوزُ تَقْدِيمُ اَخْبَارِ اَفْعَالُ الْمَقَارَبَةِ عَلَى اَنْفُسِهَا.

وَ اَوْشَكَ ve nakıs fiillerden evşeke “az kalsın oluyordu” manasındadır. Bu evşeke nakıs fiili وَ هُوَ يُسْتَعْمَلُ isti’mal olunur, اِسْتِعْمَالَ عَسَى yani عَسَى fiilinin kullanılışı gibi ve وَ كَادَ ve kâde fiilinin kullanılışı gibidir. وَ لاَ يَجُوزُ caiz değildir, تَقْدِيمُ takdimi, öne geçmesi; اَخْبَارِ اَفْعَالُ الْمَقَارَبَةِ mukarebe fiillerinin haberlerinin takdim edilmesi, عَلَى اَنْفُسِهَا kendi üzerlerine yani nakıs fiiller üzerine.

Metnin Toplu Manası; Nakıs fiillerden اَوْشَكَ fiili tıpkı كَادَ ve عَسَى fiillerinin kullanılışı gibi kullanılır. Mukarebe fiillerinin haberlerinin kendileri yani nakıs fiiller üzerine takdim edilmesi de caiz değildir.

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!