Emsile

İsm-i Meful – Temrin

İsm-i Meful Misalleri
مُفْرَدْ مُذَكَّرْ
مَنْصُورٌ Yardım Edilmiş
مَضْرُوبٌ Dövülmüş
مَفْتُوحٌ Açılmış
مَعْلُومٌ Bilinmiş
مَحْسُونٌ Güzel Olmuş
مَحْسُوبٌ Hesap Edilmiş
نَصَرَ زَيْدٌ عَمْرًا “Zeyd Amr’a yardım etti” terkibinde yardım işi Amr’a geçtiği için Amr مَنْصُورٌ “Yardım edilen, Yardım edilmiş” olur.

ضَرَبَ زُيْدٌ عَمْرًا “Zeyd Amr’a vurdu” terkibinde vurma işi Amr’a geçtiği için Amr مَضْرُوبٌ “Dövülmüş, Dövülen” olur.

فَتَحَ زَيْدٌ الْبَابَ “Zeyd kapıyı açtı” terkibinde açma işi kapıya geçtiği için kapı مَفْتُوحٌ “Açılmış, Açılan” olur.

عَلَمَ زَيْدٌ الْمَسْئَلَةَ “Zeyd meseleyi bildi” terkibinde bilme işi meseleye geçtiği için mesele مَعْلُومٌ “Bilinmiş, Bilinen” olur.

حَسُنَ زَيْدٌ “Zeyd güzel oldu” terkibinde güzel olma işi Zeyd’in kendi nefsinde vaki olduğu için Zeyd مَحْسُونٌ “Güzel olmuş, Güzel olan” olur.

حَسِبَ زَيْدٌ عَمْرًا فَاضِلاً “Zeyd Amr’ı faziletli zannetti” terkibinde Amr مَحْسُوبٌ “Zannedilen, Zannedilmiş” olur.About the author

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Add Comment

Click here to post a comment

Bu gün Allah için ne yaptın

Yazılar