?>
Emsile

Fiil-i Mazi Mâlum 3

نَصَرَ Fiil-i Mazi Bina-i Mâlum Bir fiildir. Sülasi Mücerredlerde gördüğümüz 6 tane mazi-muzari kalıbı vardır. Lugata bakıldığından sülasi mücerred fiillerin bu 6 babtan geldiği görülmüştür. Mesela ضَرَبَ “Vurdu” fiilini gördüğünüzde bunun muzarisinin 6 babtan hangisi olduğunu bilmemiz için lugatlarda parantez içinde yada mazi fiilin yanında – çizgi vardır ve bu çizginin üzerinde veya altında harekeler vardır. Üstte fetha veya damme, altta ise kesra vardır. Bu harekeler muzari fiilin Ayn ul-Fiilinin harekesidir. Mazi ve muzari ikilisini 6 bablık tabloda karşılık geleni buluruz ve kaçıncı babtan olduğunu anlarız. Yada direkt mazi-muzari-masdar ve çoğul kalıplarını yazarlar. Bilmediğimiz fiillerin hangi babtan olduğunu böyle anlarız. Zaten şu kitaplar okundukça bir çok fiil öğreneceğiz. ضَرَبَ fiilinin muzarisinin يَضْرِبُ olduğunu açıkça sözlükte gördük ya da çizginin altında kesre gördüğümüz zaman bu fiilin 2. Babtan gelen bir fiil olduğunu anlarız. Aynı şeyi نَصَرَ fiiline bakıp muzarisinin يَنْصُرُ olduğunu görerek anlayabiliriz. Bu kısa bilgiden sonra geçelim نَصَرَ fiilinin Mazi Mâlum tablosuna.
Mazi Mâlum Çekimi
فَعَلُوا فَعَلاَ فَعَلَ
فَعَلْنَ فَعَلَتَا فَعَلَتْ
فَعَلْتُمْ فَعَلْتُمَا فَعَلْتَ
فَعَلْتُنَّ فَعَلْتُمَا فَعَلْتِ
فَعَلْنَا فَعَلْنَا فَعَلْتُ

Tabloda Sülasi Mücerredlerin 1. Babı olan فَعَلَ يَفْعُلُ mazi muzarisinin maziye ait vezinleri verilmiştir. Bizler aşağıdaki tabloya bakarak çekimleri yapabiliriz.

ل ع ف
ر ص ن
Lam ul-Fiil Ayn ul-fiil Fa ul-Fiil

Fa harfinin yerine Nun, Ayn harfinin yerine Sad ve Lam harfinin yerine Ra harfini koyarsak çekimleri yapabiliriz.Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!