Emsile

Fiil-i Mazi Mâlum

Fiil-i Mazi Mâlum
جَمْعُ تَثْنِيَه مُفْرَدْ جِنْسْ
نَصَرُوا نَصَرَا نَصَرَ مُذَكَّرْ غَائِبْ
نَصَرْنَ نَصَرَتَا نَصَرَتْ مُؤَنَّثْ غَائِبَه
نَصَرْتُمْ نَصَرْتُمَا نَصَرْتَ مُذَكَّرْ مُخَاطَبْ
نَصَرْتُنَّ نَصَرْتُمَا نَصَرْتِ مُؤَنَّثْ مُخَاطَبَه
نَصَرْنَا نَصَرْنَا نَصَرْتُ نَفْسِ مُتَكَلِّمْ
Çoğul İkil Tekil  Zamirler
Onlar O ikisi O 3. Şahıs Erkek
Onlar O ikisi O 3. Şahıs Kadın
Siz Siz İkiniz Sen 2. Şahıs Erkek
Siz Siz İkiniz Sen 2. Şahıs Kadın
Biz İkimiz Ben 1. Şahıs Erkek/Kadın

نَصَرَ Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Müfred Müzekker Gaib bir fiildir. Manası; O erkek Yardım etti demektir. Geçmiş zamanda 3. tekil şahıs (o) bir erkeğin yardım ettiğini bize bildirir. 

نَصَرَا Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Tesniye Müzekker Gaib bir fiildir. Manası; O iki erkek Yardım etti demektir. Geçmiş zamanda 3. tesniye şahıs (o ikisi) iki erkeğin yardım ettiğini bize bildirir. 

نَصَرُوا Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Cemi Müzekker Gaib bir fiildir. Manası; O erkekler Yardım ettiler demektir. Geçmiş zamanda 3. çoğul (cemi) şahıs (onlar) erkeklerin yardım ettiğini bize bildirir. 

نَصَرَتْ Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Müfred Müennes Gaibe, Manası; O kadın Yardım etti demektir. Geçmiş zamanda 3. tekil şahıs (o) bir kadının yardım ettiğini bize bildirir. 

نَصَرَتَا Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Tesniye Müennes Gaibe, Manası; O iki kadın Yardım etti demektir. Geçmiş zamanda 3. tesniye şahıs (o ikisi) iki kadının yardım ettiğini bize bildirir. 

نَصَرْنَ Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Cemi Müennes Gaibe, Manası; O kadınlar Yardım ettiler demektir. Geçmiş zamanda 3. çoğul (cemi) şahıs (onlar) kadınların yardım ettiğini bize bildirir. 

نَصَرْتَ Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Müfred Müzekker Muhatab, Manası; Sen (erkek) Yardım ettin demektir. Geçmiş zamanda 2. tekil (müfred) şahıs (sen) erkeğin yardım ettiğini bize bildirir. 

نَصَرْتُمَا Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Tesniye Müzekker Muhatab, Manası; Siz ikiniz (erkek) Yardım ettiniz demektir. Geçmiş zamanda 2. tesniye (müsenna, ikil) şahıs (siz ikiniz) iki erkeğin yardım ettiğini bize bildirir. 

نَصَرْتُمْ Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Cemi Müzekker Muhatab, Manası; Sizler (3 ve daha fazla erkek) Yardım ettiniz demektir. Geçmiş zamanda 2. çoğul (cemi) şahıs (siz erkekler)  3 ve daha fazla erkeğin yardım ettiğini bize bildirir. 

نَصَرْتِ Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Müfred Müennes Muhataba, Manası; Sen (kadın) Yardım ettin demektir. Geçmiş zamanda 2. tekil (müennes) şahıs (sen)  kadının yardım ettiğini bize bildirir. 

نَصَرْتُمَا Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Tesniye Müennes Muhataba, Manası; Siz ikiniz (kadın) Yardım ettiniz demektir. Geçmiş zamanda 2. tesniye (müsenna, ikil) şahıs (siz ikiniz) iki kadının yardım ettiğini bize bildirir. نَصَرْتُنَّ Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Cemi Müennes Muhataba, Manası; Sizler (3 ve daha fazla kadın) Yardım ettiniz demektir. Geçmiş zamanda 2. çoğul (cemi) şahıs (siz kadınlar)  3 ve daha fazla kadının yardım ettiğini bize bildirir. 

نَصَرْتُ Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Nefs-i Mütekellim vahde, Manası; Ben (erkek veya kadın fark etmez) Yardım ettim demektir. Geçmiş zamanda mütekellim (konuşan) olan 1. tekil şahıs kişinin yardım ettiğini bildirir. 

نَصَرْنَا Fiil-i Mazi, Bina-i Mâlum, Nefs-i Mütekellim meâl gayr, Manası; Biz (kadın veya erkeklerden oluşması fark etmez) Yardım ettik demektir. Geçmiş zamanda mütekellim (konuşan) ve onun haricindekilerin beraberliğiyle olan  1. çoğul şahıs kişilerin yardım ettiğini bildirir.
Erkek/kadın Ben أَنَا
Erkek Sen أَنْتَ
Kadın Sen أَنْتِ
Erkek ikiniz اَنْتُمَا
Kadın ikiniz اَنْتُمَا
Erkek O هُوَ
Erkek ikisi هُمَا
Kadın O هِيَ
Kadın ikisi هُمَا
Erkek/kadın Biz نَحْنُ
Erkek/kadın ikimiz نَحْنُ
Erkek Siz أَنْتُمْ
Kadın Siz أَنْتُنَّ
Erkek Onlar هُمْ
kadın onlar هُنَّYazar Hakkında

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!