Avamil

Amil

اَلْبَابُ الْأَوَّلُ فِي الْعَامِلِ، وَ هُوَ عَلَى ضَرْبَيْنِ؛ لَفْظِىٌّ وَ مَعْنَوِىٌّ. فَاللَّفْظِىُّ عَلَى قَسْمَيْنِ سَمَاعِىٌّ وَ قِيَاسِىٌّاَلْبَابُ الْأَوَّلُ فِي الْعَامِلِ birinci bab “amil” hakkındadır. وَ هُوَ ve o amil ki; عَلَى ضَرْبَيْنِ iki kısımdır. Birincisi; لَفْظِىٌّ lafzi amil ve ikincisi ise; مَعْنَوِىٌّ manevi amildir. فَاللَّفْظِىُّ lafzi amillere gelince; عَلَى قَسْمَيْنِ iki kısımdırlar; Birincisi; سَمَاعِىٌّ semai (yani amili lafzi semai) amiller ve ikincisi; قِيَاسِىٌّ kıyasi (yani amili lafzi kıyasi) amillerdir. 

Metnin Toplu Manası; 3 babtan oluşan avamil’in birinci babı amil (etken) hakkındadır. Bu amil ikisi kısımdır. Birincisi lafzi ve ikincisi manevidir. Lafzi amile gelince o da iki kısımdır. Birincisi semai ve ikincisi ise kıyasidir. Amil – 60
Manevi – 2 Lafzi – 58
Kıyasi -9 Semai – 49About the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

Add Comment

Click here to post a comment