?>
İzhar

Üç Fiile Müteaddi Olan Fiiller

وَ الثَّالِثُ مُتَعَدٍّ إِلى ثَلَاثَةِ مَفَاعِيلَ، نحو؛ أَعْلَمَ وَ أَرَى وَ هَذِهِ مَفْعُولُهَا الأوَّلُ كـمَفْعُولِ بَابِ أَعْطَيْتُ وَ الآخِيرَانِ كـمَفْعُولَىْ بَابِ عَلِمْتُ، نحو؛ أَعْلَمَ زَيْدٌ عَمْرًا بَكْرًا فَاضِيلاً.

وَ الثَّالِثُ müteaddi fiillerin 3. kısmı; Üç mefule müteaddi olanlardır. Misal; أَعْلَمَ “bildirdi” ve أَرَى “gösterdi” gibi. هَذِهِ مَفْعُولُهَا üç mefule müteaddi olan fiillerin mefulleri; الأوَّلُ birinci olan mefulleri; كـمَفْعُولِ بَابِ أَعْطَيْتُ (أَعْطَى) babının mefulü gibidir. وَ الآخِيرَانِ ve sona kalan iki meful ise; كـمَفْعُولَىْ بَابِ عَلِمْتُ (عَلِمْتُ) babının mefulü gibidir. نحو misal; أَعْلَمَ زَيْدٌ عَمْرًا بَكْرًا فَاضِيلاً. “ Zeyd, Amr’a Bekir’in faziletli oldunu bildirdi” gibidir.

Metnin Toplu Manası; Müteaddi fiillerin 3. kısmı; 3 mefule müteaddi olan fiillerdir. Bu fiiller أَعْلَمَ ve أَرَى gibi fiillerdir. Bu fiillerin birinci mefulü أَعْطَى babının mefulü gibidir. Son iki mefulü ise عَلِمْتُ babının iki mefulü gibidir.

فَاضِيلاً بَكْرًا عَمْرًا زَيْدٌ أَعْلَمَ
Faziletli olmak Bekir’in Amr’a Zeyd Bildirdi
3.meful 2.meful 1.meful Fail Kalp fiili

Zeyd, Amr’a Bekir’in faziletli olduğunu bildirdi.

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!