?>
İzhar

İzma, İzama ve Meta

إِذْمَا وَ إِذَامَا وَ مَتَى لِلزَّمَانِ

İki fiili Muzariyi cezm eden edatların beş, altı ve yedincisi; إذما و إذاما و متى ‘dır. Bu edatlar zaman içindir. Yani zamana da delalet ederler.

İzma’ya misal; إِذْماَ تَتُبْ تُقْبَلْ تَوْبَتُكَ “Her ne zaman tövbe edersen, tövben kabul olur” cümlesinde; تَتُبْ lafzı, izma’nın şart fiili ve تُقْبَلْ lafzı ise izma’nın ceza fiili olmak üzere, aynı zamanda zamana da delalet eden meczum muzari fiilleridir.

İzama’ya misal; إِذاَماَ تَعْمَلْ بِعِلْمِكَ تَكُنْ خَيْرَ النَّاسِ “Her ne zaman ilminle amel edersen, insanların hayırlısı olursun” cümlesinde; تَعْمَلْ lafzı, izama’nın şart fiili olarak meczum, تَكُنْ lafzı ise izama’nın ceza fiili olarak meczumdur.

Meta’ya misal; مَتَى تَحْسُدْ تَهْلِكْ “Her ne zaman hased edersen, helâk olursun” bu cümlede ise, تَحْسُدْ lafzı, meta’nın şart fiili, تَهْلِكْ lafzı ise meta’nın ceza fiili olarak meczumdur.

Etiketler

Yazar Hakkında

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Yorum Yaz

Yorum göndermek için tıkla

Ya Hâkim!

Ya Mu’in!