İzhar

İn-i Şartiye

إن

و هِيَ إِنْ لِلشَّرْطِ و الجَزَاءِ.

هِيَ o, yani iki fiili Muzariyi cezm eden edatların 1. si;  إن ‘dir. Bu إن ‘i şartiye, لِلشَّرْطِ و الجَزَاءِ şart ve ceza içindir. Birinci muzari şart, ikinci muzari cezadır. Misal;

لِّلَّهِ ما فِي السَّمَاواتِ وَمَا فِي الأَرْضِ وَإِن تُبْدُواْ مَا فِي أَنفُسِكُمْ أَوْ تُخْفُوهُ يُحَاسِبْكُم بِهِ اللّهُ فَيَغْفِرُ لِمَن يَشَاء وَيُعَذِّبُ مَن يَشَاء وَاللّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

 لِّلَّهِ Allah içindir, ما فِي السَّمَاواتِ gökteki olan şey, وَمَا فِي الأَرْضِ ve yeryüzünde olan şey, وَإِن ve eğer, تُبْدُواْ açığa çıkarırsanız, مَا فِي أَنفُسِكُمْ kendinizide, nefsinizde olan şeyleri, أَوْ veya, تُخْفُوهُ onu gizlerseniz, يُحَاسِبْكُم sizi hesaba çeker, بِهِ onunla, yani gizlediğiniz yada açığa çıkardığınızla, اللّهُ Allah hesaba çeker, فَيَغْفِرُ böylece bağışlanır, لِمَن o kimseyi ki, يَشَاء dilediği, وَيُعَذِّبُ ve azablandırır, مَن o kimseyi ki, يَشَاء dilediği, وَاللّهُ ve Allah; عَلَى كُلِّ شَيْءٍ her şey üzerine, قَدِيرٌ kadirdir, kudretlidir.

Bakara suresi 284. Ayeti; Göklerde ve yerde bulunan herşey Allah’a aittir. Ve eğer siz nefislerinizde olanı açıklasanız veya onu gizleseniz de Allah, sizi onunla hesaba çeker. Artık dilediği kimseyi bağışlar, dilediği kimseyi de azablandırır. Ve Allah herşeye kadirdir.

Bu ayet-i celile’de;

بِهِ اللّهُ

يُحَاسِبْكُم

مَا فِي أَنفُسِكُمْ أَوْ تُخْفُوهُ

تُبْدُواْ

وَ إِنْ

Ceza fiili

Şart fiili

إِنْ ‘i şartiye

About the author

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Add Comment

Click here to post a comment

Bu gün Allah için ne yaptın

Yazılar