İzhar

Fiillerde İrabı Gerektiren Şey

وَ فِي الْأَفْعَالِ الْمُشَابَهَةُ التَّامَّةُ لِلْاِسْمِ. وَ هِيَ فِي الْمُضَارِعِ فَقَطْ. فَإِنَّهُ مُشَابِهٌ لِاسْمِ الْفَاعِلِ. لَفْظًا وَ مَعْنًى وَ اِسْتِعْمَالاً.

arapcadilbilgisi.com

وَ فِي الْأَفْعَال ve fiillerdeki irabı gerektiren şey; الْمُشَابَهَةُ التَّامَّةُ tam benzerliktir, لِلْاِسْمِ isme yani ism-i faile. وَ هِيَ ve o tam benzerlik, فِي الْمُضَارِعِ muzari fiildedir, فَقَطْ sadece. فَإِنَّه böylece o muzari fiil, مُشَابِهٌ benzer, لِاسْمِ الْفَاعِلِ ism-i faile. لَفْظًا lafız yönüyle benzer, وَ مَعْنًى ve mana yönüyle benzer, وَ اِسْتِعْمَالاً ve isti’malen yani kullanım yönünden benzer.

Metnin Toplu Manası: Fiillerde irabı gerektiren şey yani muktezil irab isim içindir ve bu sadece fiil-i muzari için geçerlidir. Bu şekilde fiil-i muzari ism-i faile lafzen, manen ve isti’malen olarak 3 yönden benzer.

About the author

blank

Metehan Uluocak

9 yıllık sarf nahiv bilgisini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi.

Add Comment

Click here to post a comment

Bu gün Allah için ne yaptın