İzhar

‘Asa / عسى Nakıs Fiili

وَ خَبَرُهُ الْفِعْلُ الْمُضَارِعُ مَعَ أَنْ غَالِبًا، نَحْوُ؛ عَسَى زَيْدٌ أَنْ يَخْرُجَ وَ قَدْ يُحْذَفُ أَنْ وَ قَدْ يَكُونُ تَامَّةً بِأَنْ مَعَ الْمُضَارِعِ، نَحْوُ؛ عَسَى أَنْ يَخْرُجَ زَيْدٌ.

وَ خَبَرُهُ ve onun yani عَسَى fiilinin haberi; الْفِعْلُ الْمُضَارِعُ bir fiili muzaridir, öyle muzari ki مَعَ أَنْ en-i masdariyye ile birlikte olan muzari fiildir, غَالِبًا genellikle. نَحْوُ buna misal şu şekildedir; عَسَى زَيْدٌ أَنْ يَخْرُجَ “Umulur ki Zeyd çıkacaktır” gibidir. وَ قَدْ يُحْذَفُ أَنْ bazen bu en-i masdariyye hazf edilir; وَ قَدْ يَكُونُ تَامَّةً bazen عَسَى fiili tam bir fiil olur; بِأَنْ en-i masdariyye ile, مَعَ الْمُضَارِعِ muzari fiil ile beraber, نَحْوُ misali şöyledir; عَسَى أَنْ يَخْرُجَ زَيْدٌ “Umulur ki Zeyd çıkacaktır” gibi.

Metnin Toplu Manası; Nakıs olan عَسَى fiilinin haberi genellikle en-i masdariyeli olan muzari fiildir. Misal; عَسَى زَيْدٌ أَنْ يَخْرُجَ gibidir. Bazen Nakıs olan عَسَى fiili, muzari fiilin başına gelen en-i masdariyye ile tam fiil olur. Misal; عَسَى أَنْ يَخْرُجَ زَيْدٌ gibidir.

Not: عَسَى fiili ile birlikte حَرَى ve اِخْلَوْلَقَ kullanılır. Hepsi ümit etme manasındadır.

About the author

blank

Metehan Uluocak

4 yıllık sarf nahiv bilgsini temin ettikten sonra, zor olan lafızları kolaylaştırıp ve harekeleyip mübtedi kardeşlerimize sunmak niyetine gark oldum. Bu tevessülüm bana böyle bir site hazırlamayı gerektirdi. Tek derdim, sarf nahiv konularının bilinip kuranın müzakereli okunmasıdır. Tek temennim ise sadece bir kere "Allah razı olsun" cümle-i duaiyyesine mazhar olmaktır. Bu dünyada gerisi teferruattır..

Add Comment

Click here to post a comment

Yazılar